5 najlepších DTP nástrojov pre rok 2022

V minulosti slúžili DTP nástroje len pre potreby profesionálnych grafických dizajnérov, ale v dnešnej dobe sú dostupné takmer každému. Firmy, školy i jednotlivci ich používajú na tvorbu tlačovín, obchodných dokumentov alebo návrh webových stránok. Pozrite si najlepší platený aj bezplatný DTP softvér pre tento rok.

Čo je desktop publishing?

DTP alebo desktop publishing zahŕňa tvorbu grafických dokumentov pre tlač alebo online prezentáciu. Tento termín sa rozšíril v 80. rokoch minulého storočia, keď vznikli prvé DTP programy, a stolný počítač sa tak stal nástrojom pre grafické spracovanie stránok.

Dnes si pomocou DTP softvéru pripravíte akýkoľvek dokument určený na tlač aj prezentáciu online. V systéme si pokojne pripravíte grafiku:

 • novín,
 • plagátov,
 • vizitiek,
 • faktúr,
 • newsletterov,
 • príspevkov na sociálne siete
 • a rozvrhnete texty a grafiku webových stránok.

A zvládnete to bez toho, aby ste boli DTP grafikom. Množstvo programov má totiž užívateľsky prívetivé rozhranie a práca s nimi je intuitívna.

 

Čo DTP softvér umožňuje

Jednotlivé programy sa líšia svojimi funkciami v závislosti od stupňa vývoja a aj od toho, či sú platené, alebo voľne na stiahnutie. Základ je ale u všetkých spoločný. Softvér vám umožní:

 • spracovanie textu na tvorbu článkov, správ a pozvánok,
 • prácu s obrázkami, klipartmi a ďalšími grafickými prvkami,
 • správu farieb
 • a sadzbu, teda rozvrhnutie a usporiadanie textu a grafiky.

Špecifickou výhodou sadzby je možnosť presného zarovnania obrázkov a textu do stĺpcov, čo je dôležité predovšetkým pre noviny, časopisy alebo prospekty a letáky. Vďaka tejto funkcii budú všetky vaše dokumenty opticky konzistentné.

 

Najlepšie DTP nástroje pre rok 2022

Súčasná ponuka softvéru pre grafické spracovanie dokumentov uspokojí profesionálov aj začiatočníkov svojimi funkciami i cenovou dostupnosťou. Tu je výber tých naj pre tento rok.

Microsoft Publisher

Publisher je dnes už bežnou súčasťou balíčka MS Office. Ale ak ho nemáte, môžete si ho dokúpiť samostatne. Tento cenovo dostupný program ocenia predovšetkým začiatočníci. Jeho užívateľské prostredie sa veľmi podobá ostatným aplikáciám MS Office a obsahuje množstvo šablón, s ktorými ľahko vytvoríte letáky, firemné bulletiny alebo pozvánky na akcie.

Výhody a nevýhody softvéru Microsoft Publisher

+ cenová dostupnosť

+ jednoduché ovládanie

- menej funkcionalít

 

Adobe InDesign

Tento DTP softvér je najrozšírenejší medzi profesionálmi, pretože obsahuje množstvo vychytávok pre tlač aj online výstupy. Keď s Adobe InDesign začnete pracovať, obrňte sa trpezlivosťou. Učenie sa s programom je náročnejšie vzhľadom na množstvo funkcií, ale odmenou vám budú precízne grafické výsledky.

 

Výhody a nevýhody softvéru Adobe InDesign

+ veľký výber funkcií

+ vhodný pre tlač i digitál

- vyššia cena

- horšia reakcia podpory na riešenie problému

 

Scribus

Scribus je najlepší bezplatný softvér, ku ktorému nepotrebujete žiadnu licenciu, stačí si ho stiahnuť do počítača. Obsahuje profesionálne funkcie ako InDesign, podporuje tvorbu interaktívnych formulárov, ale nemá taký výber fontov a farieb. Vzhľadom na množstvo funkcií vám učenie s programom zaberie viac času, ale zato výrazne ušetríte.

Výhody a nevýhody softvéru Scribus

+ zdarma

+ dostupný pre všetky operačné systémy

+ profesionálne funkcie

- zastaralé rozhranie

- trpezlivosť s učením

 

QuarkXPress

Tento DTP program je silným protivníkom Adobe InDesign. Konkuruje mu svojimi funkciami, a dokonca je so súbormi InDesign kompatibilný. Na prvý pohľad vás môže odradiť cena, ale na rozdiel od InDesign ide o jednorazovú čiastku, ak sa rozhodnete pre neobmedzenú licenciu.

Výhody a nevýhody softvéru QuarkXPress

+ profesionálne funkcie

+ podporuje súbory InDesign

- cena

 

Xara Page & Layout Designer

Tento nástroj je najlepší platený softvér pre všetkých začiatočníkov alebo tých, ktorí sa chcú v práci s DTP programami zlepšovať. Xara Page & Layout Designer nemá toľko prepracovaných funkcií, ale ľahko sa ovláda a má užívateľsky atraktívne prostredie. Skôr než sa rozhodnete pre jeho kúpu, si môžete vyskúšať bezplatnú týždennú verziu.

Výhody a nevýhody softvéru Xara Page & Layout Designer

+ jednoduché ovládanie

+ cenovo dostupný

- nemá toľko funkcií

 

Aké DTP nástroje používame v Aspene?

DTP softvér má svoje uplatnenie aj v prekladateľských agentúrach. Pri preklade totiž nejde len o prevedenie daného textu do cudzieho jazyka, ale o kompletné grafické spracovanie prekladu. Finálny dokument musí byť vizuálne optimalizovaný podľa originálu.

V praxi to vyzerá napríklad tak, že text z obrázku exportujeme, preložíme a vložíme späť do obrázku, bez toho, aby ste poznali, že došlo k nejakým grafickým úpravám. Naši grafici pracujú v profesionálnych DTP programoch Adobe InDesign, Adobe FrameMaker / PageMaker, QuarkXPress alebo InterLeaf a v spolupráci s prekladateľmi graficky vyladia každý detail. Preto svoj finálny preklad už nemusíte nijako upravovať alebo si najímať externého grafika.

Potrebujete preložiť marketingové materiály, aby ste úspešne expandovali na zahraničný trh? Neváhajte nás osloviť. Náš skúsený tím sa postará o vašu zákazku od A až do Z.

MÁME TISÍCE SPOKOJNÝCH ZÁKAZNÍKOV,
STAŇTE SA JEDNÝM Z NICH

Naši zákazníci